Just to make sure I am doing this right I'd like someone to check my math.
1 mile = 5280 feet
5280*12=63360 inches
Max engine RPM = 3600
Gear ratio = 6:1
3600/6=600
Wheel rpm = 600
600rpm*60 minutes= 36000 revs per hour
Tire diameter = 13inches
13*pi=40.84
Good so far?
36,000*40.84=1,470,240 inches per hour
(in/hr)/12=122,520 feet per hour
(ft/hr)/5280=23.20 miles per hour
Is all that correct? If so then I can work it backwards and figure what I need for a desired top speed of 40 mph
(ft/hr)= 5280*40
211,200fph*12=2,534,400iph
2,534,400/40.84=62,056rph
62,056/60=1034 tire rpm
1034*6=6204 engine rpm
So if everything is correct, if I build my motor for 6500 rpm, and the motor makes enough power at that speed, I can hit 40 mph.
I'm using a hemi Predator, with this box stock kit http://www.arcracing.com/servlet/the-14/Box-Stock-conversion-parts/Detail and this exhaust http://www.arcracing.com/servlet/the-453/Box-Stock-Project-ARC/Detail. I won't be using the valve springs until I get a flywheel and rod.
1 mile = 5280 feet
5280*12=63360 inches
Max engine RPM = 3600
Gear ratio = 6:1
3600/6=600
Wheel rpm = 600
600rpm*60 minutes= 36000 revs per hour
Tire diameter = 13inches
13*pi=40.84
Good so far?
36,000*40.84=1,470,240 inches per hour
(in/hr)/12=122,520 feet per hour
(ft/hr)/5280=23.20 miles per hour
Is all that correct? If so then I can work it backwards and figure what I need for a desired top speed of 40 mph
(ft/hr)= 5280*40
211,200fph*12=2,534,400iph
2,534,400/40.84=62,056rph
62,056/60=1034 tire rpm
1034*6=6204 engine rpm
So if everything is correct, if I build my motor for 6500 rpm, and the motor makes enough power at that speed, I can hit 40 mph.
I'm using a hemi Predator, with this box stock kit http://www.arcracing.com/servlet/the-14/Box-Stock-conversion-parts/Detail and this exhaust http://www.arcracing.com/servlet/the-453/Box-Stock-Project-ARC/Detail. I won't be using the valve springs until I get a flywheel and rod.